Vestavnou nebo volně stojící lednici?

Vestavnou nebo volně stojící – jakou lednici zvolit do malé kuchyně?

Když máme omezený kuchyňský prostor, bývá obvykle jedním ze základních dilemat výběr mezi vestavnými a volně stojícími spotřebiči. Na problematickém seznamu se nachází i lednice. Co může ovlivnit konečné rozhodnutí, který model se lépe osvědčí ve Vaší malé kuchyni?  

Vestavná lednice, tedy model bez desky a čelní stěny se stala oblíbenou výbavou elegantních a minimalistických, moderních i rustikálních kuchyní. Díky ukrytí spotřebiče ve výklenku nebo za nábytkovou skříňkou, je možné udržet sladěný a jednotný vzhled celého interiéru. Pokud jste se rozhodli vestavět také další spotřebiče, rovněž lednice by měla být skrytá.

To automaticky omezuje pole působnosti – model musí odpovídat rozměrům nábytku, ve kterém bude umístěn, především v případě, kdy je celek vyráběný na zakázku. Zároveň se nesmí zapomenout na to, že výklenek pro vestavbu musí zajišťovat volné proudění vzduchu, tedy být o něco větší než samotná lednice. Navíc musí mít speciální ventilační mříže a zesílenou spodní část, která dokáže udržet tíhu domácího spotřebiče naplněného jídlem a pitím. Takové úpravy jsou nezbytné pro bezproblémový provoz lednice.

Předtím je však také potřeba vybrat místo pro spotřebič tak, aby se nacházel poblíž elektrické zásuvky. Dobrým řešením bude investice do modelu vybaveného možností oboustranného připevnění dveří. Díky tomu budete moct kdykoliv přizpůsobit směr otevírání tak, abyste optimalizovali práci v kuchyni.

Při výběru vestavné lednice musíte také počítat s tím, že jsou menší než volně stojící modely. To je v případě malé kuchyně velká výhoda, ale toto řešení se nehodí pro větší rodiny. Standardně se na jednoho člověka počítá 120 l, a na každého dalšího – dodatečných 30 l. Užitná kapacita lednice ve vestavné variantě se pohybuje od 85 do 215 l, a mrazáku pak od 10 do 90 l.

Důležitý je také Váš životní styl. Pokud patříte k lidem, kteří málokdy stolují doma nebo dělají nákupy průběžně, postačí Vám vestavný model ledničky s mrazicí přihrádkou. V případě častého vaření a velké rodiny se lépe hodí kombinovaná lednice s mrazákem. Omezením vestavné verze však může být cena a dodatečné náklady spojené s jejím vestavěním.

Pro volbu samostatně stojící lednice do malé kuchyně hovoří, kromě nízké ceny, také především volnost v umístění spotřebiče. Je možné postavit ho na libovolné místo a dávat pouze pozor na to, aby nestála poblíž topení, trouby nebo jiného zdroje tepla. Nejste také omezeni designem spotřebiče.

Na straně záporů se nachází nutnost výměny za novou, pokud budete chtít změnit vybavení kuchyně nebo když se Vám prostě daný model znelíbí. Na druhou stranu to má i praktický rozměr, protože změna interiéru neznamená nutnost bourání souvislé konstrukce.

Konečná volba mezi vestavnou a volně stojící lednicí do malé kuchyně se tak neomezuje pouze na počet metrů čtverečních místnosti, ale je nutné zohlednit také potřeby uživatelů a vybavení interiéru.

leddd.jpg