Nepodceňujte digestoř

slider-image_jpeg-20150428111659-9057-odsavace-par-whirlpool_1.jpg

Digestoř patří mezi nejvíc podceňované domácí spotřebiče. Zákazníci na ní většinou chtějí šetřit, i když je to chyba, protože pak mají často doma hlučný výrobek, který ani pořádně neplní svůj účel.

36900768_HCV 91 1WA_foto_med.JPG 36900767_HCV 91 1C_foto_med.JPG

Vybrat odsavač, aby pořádně fungoval a nevydával velký hluk, není jednoduché, protože vše záleží na tom, jak bude instalován a jak dlouhé potrubí k němu povede, s kolika ohyby, jakým průměrem a tak dále. Digestoř by se neměla vybrat jen tak podle designu – zásadním faktorem je výpočet odporu vzduchu v dané konkrétní instalaci a teprve podle toho navrhnout vhodné řešení. Ideální každopádně není 120 mm potrubí, vhodnější je 150 mm, nebo dokonce i větší. Pokud jde o design a typ odsavače, to už je zcela individuální záležitost. Každopádně by jste měli vybírat odsavač jinak než podle obrázků a maximálního uváděného výkonu ve specifikacích. Zkušení prodejci v kuchyňských studiích vám dokáží s výběrem odsavače poradit. Ve větších prodejnách a různých řetězcích bývá úroveň fluktuujících zaměstnanců „na place“ často problém. Digestoře jsou pak pro ně často zcela okrajovou záležitostí, takže jim nevěnují mnoho pozornosti.

Energetické štítky.
Od 1. ledna letošního roku vstoupila v platnost nová verze štítků. Od 1. ledna 2015 byla na štítku nejvýše třída A, od 1. ledna 2016 přibyla třída A+ a od 1. ledna 2018 konečně třída A++. Za rok nás pak čeká ještě poslední vlna – 1. ledna 2020 přibude třída A+++. Aby to nebylo málo, třídu A++ mohou výrobci používat už od začátku roku 2016, pokud by jí některý z jejich odsavačů dosáhl. Od ledna příštího roku budou moci komunikovat třídu A+++. Přínosem štítků je sjednocení metodiky měření výkonu a hlučnosti, které si do té doby měřili výrobci často různě, a modely různých značek bylo prakticky nemožné si porovnat. Nicméně údaje na štítcích jsou velmi orientační, protože efektivita odsavače závisí v konkrétní instalaci na použitém potrubí, jeho průměru, délce a množství ohybů. A také na vzdálenosti odsavače od varné plochy. U dražších modelů instalovaných s externími motory je potom účinnost i hlučnost zcela odlišná než při použití interního motoru. Zákazníkům také vysvětlujeme, že u digestoře nehraje příliš velkou roli energetická třída a že udávaná hodnota roční spotřeby nebude u většiny instalací korespondovat s realitou.

 

36900691_HVSD 9800B_foto_med_open.jpg