Jaký je správný způsob pro vyčištění chladničky a mrazničky?

Nepostradatelné kuchyňské spotřebiče, chladnička a mraznička, jsou nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti. Jejich udržení v čistotě a v dokonalé hygieně je zásadní pro zdraví a umožňuje jejich správné fungování a dlouhou životnost.

Začněme od vnějších povrchů: kovová část může být čištěna odmašťovačem, a pokud máte vestavnou chladničku, postupujte podle doporučení výrobce pro čištění vnějšího nábytku.

frigo_pulizia_interno.jpg

Jak často je čistíte?

Chcete-li zabránit zápachu, plísním a nepříjemným překvapením, je důležité provést kompletní čištění nejméně dvakrát za rok a postarat se o rutinní hygienu alespoň jednou měsíčně. Totéž platí pro mrazničky, musí být pravidelně rozmražené.

Chcete-li vyčistit důkladně různé police, stačí použít trochu teplé vody v kombinaci s jedlou sodou nebo octem. Nepoužívejte čisticí prostředky, které mohou uvolňovat škodlivé látky, ale dejte přednost těm, které nejsou abrazivní, netvoří pěnu a dají se snadno opláchnout.

Pro pravidelné čištění chladničky:

Vyprázdněte ji, zahoďte veškeré zkažené potraviny nebo potraviny po záruční době a oddělte potraviny, které jsou v dobrém stavu. V průběhu čištění, aby se zabránilo jejich změnám teploty co možná nejdéle, je vložte do termo sáčku;

Odstraňte všechny odnímatelné části a demontujte police a doplňky s cílem dosažení do všech koutů. Umyjte odnímatelné díly vodou a mycím prostředkem na nádobí; umyjte vnitřní plochy vodou a octem (nebo jedlou sodou);

K zachycení vody, která může vytékat ven v průběhu mytí, umístěte ručník ve spodní části lednice pro absorbování vytékající vody.

Namontujte zpátky všechny umyté a vysušené části.

Zvláštní pozornost věnujte těsnění: dobře je omyjte, osušte a ošetřete několika kapkami oleje, aby zůstalo měkké.

Pro periodické čištění mrazničky:

Kompletně ji vyprázdněte, při čištění vám pomůže termo sáček se správnou teplotou; nechte otevřené dveře mrazničky na několik minut pro usnadnění tání ledu;

Odmrazujte mrazničku odstraněním největších kusů ledu speciální malou plastovou lopatkou. Nikdy nepoužívejte ostré nástroje nebo ocelové nástroje, může dojít k poškození izolace;

Naplňte stříkací nádobu teplou vodou a octem rovným dílem a postříkejte vnitřní stěny a pevné podlahy. Přejděte postříkané části houbou, pokud je to nutné, opakujte postup;

Před znovuvložením mražených potravin pečlivě vysušte všechny stěny, zkontrolujte, zda teplota mrazničky opět dosáhla teploty -18 °C.

Užitečné informace

Zabraňte, aby obaly a potraviny nebyly v přímém kontaktu se stěnami chladničky. Nepřetěžujte podlahy a každé jídlo uložte do správného prostoru vhodného pro optimalizaci rozložení chladu.

Nenechávejte odkryté jídlo na policích a udržujte jej vždy v pořadí podle termínu expirace, takže budete mít o všem přehled a zkonzumujete potraviny dřív, než se zkazí.

Dejte do lednice sklenici s několika lžícemi jedlé sody nebo namočenou bavlnu s octem, pomůže to zabránit přítomnosti zápachů.

S.O.S. Dovolená

Před odjezdem na dlouhou cestu se ujistěte, že v lednici nejsou potraviny, které by se mohly zkazit, zkontrolujte dobu trvanlivosti, zahoďte otevřené plechovky a proveďte čištění lednice a mrazáku.

Nenechávejte maso, ryby a zeleninu, a to i v případě, že jsou zmrazené. Vyhněte se tak škodám v případě nečekaného výpadku elektrického proudu.

Po čištění chladničky s mrazničkou ve vaší chatě, která zůstane uzavřena na dlouhou dobu, nezapomeňte před odjezdem nechat dveře chladničky otevřené. Zcela ji vyprázdněte a vyčistěte, aby se zabránilo tvorbě plísní a zápachu.