Výběr trouby
U trouby je nutné více zvažovat, kterou funkci využijete, jaký je váš životní styl a požadavky na přípravu jídla. Základem je osvětlení trouby s dostatečně velkým průhledovým sklem, které by mělo být nejméně trojitě izolováno a opatřeno funkcí ISOFRONT plus, ISOFRONT top, která snižuje teplotu čelního skla. Pak nedojde k opaření, teplota dosahuje maximálně 70 °C.
Velmi užitečnou vychytávku představuje otočný rožeň nebo teplotní sonda. Tu zapíchnete doprostřed masa, nastavíte stupeň upečení a sonda ve správnou chvíli troubu vypne – pozná kdy je maso hotové. Za zmínku stojí teleskopicky výsuvné plechy, díky nimž se nepopálíte. Existuje systém, kdy plech automaticky vyjede po otevření dvířek trouby.
Energetická náročnost je značena písmeny A – G a je vypočítána zahřátím trouby na 200 ° Celsia po dobu jedné hodiny, obvykle jde o 2 až 3 kWh.
Ovládání trouby
Ovládací panel trouby je zpravidla umístěn v její horní části, zatím výjimečně se setkáte s možností zabudovat ovládací panel do horních skříněk kuchyňské linky (speciální propojovací kabel pro takovýto typ ovládaní je u některých trub možné objednat přímo u výrobce). Z možných ovládacích systémů si můžete vybrat troubu s mechanickým, nebo elektronickým ovládáním. Jednou z výhod elektronického ovládání je jeho inteligentní řízení, které pomocí teplotních čidel umožňuje procesoru určit nejvhodnější dobu pečení i regulaci pečícího procesu.
Základní funkce vestavěné trouby
- Plynulé nastavování teploty – elektrické trouby na rozdíl od těch plynových dokážou skvěle regulovat teplotu s přesností na 1°C
- Klasický ohřev – klasické pečení pečiva a koláčů (pečení shora, ze zdola nebo z obou stran)
- Nízkoteplotní funkce – jídlo je stále udržováno teplé
- Gril – máte rádi křupavou kůrčičku?
- Mikrovlnka – dobrá mikrovlnná trouba dnes zvládá téměř všechny funkce jako trouba, tak proč by kuchyňská trouba nemohla používat mikrovlny? Obyčejně ale mají trouby méně funkcí než klasické mikrovlnné trouby.
- Horkovzdušná trouba – tento typ trouby obsahuje ventilátor, který pohybuje horkým vzduchem, nebo kruhové topné těleso.
- Programovatelné pečení – na moderních troubách lze také přednastavit jak přesně péct určitý recept, a pak už vám stačí vždy jen vybrat ten správný recept.
- Multifunkční trouby - vám umožní si vybírat mezi různými způsoby pečení. Jedná se např. o normální pečení se spodním a horním ohřevem, o pečení pouze ze spoda, případně můžete zvolit pečení s ventilátorem pro rychlejší rozehřání trouby. Konvenční pečení je ideální pro pečení z těst, zatímco pečení s ventilátorem nebo pečení s cirkulujícím horkým vzduchem je vhodné pro přípravu pečeně.
- Pyrolytické trouby - neboli trouby s funkcí samočištění jsou na trhu již delší dobu, nicméně novější modely s funkcí pyrolytického čištění se čistí mnohem lépe - používají metodu rozehřátí trouby na vysokou teplotu, takže dojde ke spálení mastnoty a jídla připáleného na vnitřních stěnách trouby. V troubě pak zůstanou jen malé hromádky zbytků, které mohou být snadno odstraněny.
- Trouby s ventilátorem - většina elektrických trub je vybavena ventilátorem, díky němuž je pečení rychlejší, rovnoměrnější a trouba navíc nemusí být předehřívána. Jednoduchá trouba kombinovaná s grilem - U tohoto základního typu plynové nebo elektrické pečící trouby není možné používat troubu a gril současně.
- Prosklení - Protože prosklené dveře jsou dnes standardem a prosklení zabírá velkou část přední strany trouby, je potřeba jej dostatečně odizolovat, aby zbytečně neunikalo teplo. Proto bývají dvířka odizolovány až na čtyřikrát – jednoduše čím více, tím lépe, protože ušetříte na energiích. Sklo bývá zároveň chlazeno speciálním ventilátorem, abychom předešli popálení dětí nakukujících do trouby (při pyrolitickém čištění trouby, kdy je trouba vevnitř zahřáta na 500°C, dosahuje venkovní teplota dvířek max. 60°C).
Údržba a čištění
Čištění vnitřního prostoru trouby vám usnadní funkce označovaná jako „samočištění“. Je instalována do trub, které mají stěny potaženy speciální povrchovou úpravou (nazývanou katalytické panely, PerfectClean, pyrolýza apod.), která pohlcuje mastnotu a může být snadno čištěna. Nejběžněji dvěma způsoby:
- Pyrolytický způsob pracuje na principu krátkodobého zvýšení teploty v troubě, nečistoty jsou takřka vypáleny a po skončení procesu je třeba jen otřít dno trouby.
- Katalytický způsob je založený na katalytické interakci složek smaltu s tuky. Tři vnitřní strany trouby jsou pokryty plechy s porézní smaltovou úpravou. Tento materiál dokáže zničit tuk ulpělý na stěnách. Po ukončení pečení stačí ponechat troubu po dobu 20 minut v „režimu čištění“ a poté setřít nečistoty. Plechy je nutné každých 5 – 6 let vyměnit.
Speciální programy čištění
- Aqua Clean – odmaštění probíhá pomocí páry, která vznikne z vody v pekáči, který vložíte do trouby a několik minut necháte zahřívat. Nečistoty po dokončení procesu jednoduše setřete.
- Fast Clean – jde o program, který pomocí samočisticí funkce (pyrolýzy) nastaví teplotu v troubě na 500 °C. Díky tomu se na prach rozpadne i ta nejtvrdší nečistota a zůstane po ní pouze malá hromádka popela. Celý program trvá pouhých 90 minut.
Užitečné funkce
- Infrapečení – nejvýhodněji je využito při pečení masa. Maso se v podstatě ugriluje za použití ventilátoru.
- Pizza pečení – u tohoto ohřevu je v provozu ventilátor společně s kruhovým a spodním ohřevným tělesem. Pizza se upeče opravdu do křupava.
- Programovatelné pečení – funkce umožní nastavit přesný průběh pečení pro určitý pokrm. Při opětovné přípravě už jen stačí zvolit přednastavený program.
- Rozmrazování – je v provozu jen ventilátor a vnitřní osvětlení. Rozmrazování je pozvolné a šetrné k potravinám.
- Udržování teploty – (Keep Warm) jde o funkci, díky níž při minimální spotřebě udržíte pokrmy dlouhodobě ohřáté na servírovací teplotu. Můžete takto nahřívat talíře, nechat kynout těsto, nebo sušit ovoce.
Pečící trouby v našich produktech.