Jak vybrat rychlovarnou konvici

Když se zamyslíme, který z malých domácích spotřebičů potřebujeme v  kuchyni nejčastěji, jednoznačně zvítězí rychlovarná konvice.

Při přípravě kávy či čaje si už dnes ani neuvědomujeme její nepostradatelnost. Ale co když nám konvice náhle doslouží a nebo teprve zařizujeme novou domácnost? Proto bychom si již před samotným nákupem měli rozmyslet, zda budeme požadovat pouze funkčnost nebo nám také záleží na designu. Základní funkce má většina značkových rychlovarných konvic srovnatelné.

33_main_konvice-1484858186.jpg


Kolik vody budeme potřebovat?

Prvním vodítkem při výběru rychlovarné konvice bude objem. Konvice jsou nabízeny buď na 1l , na 1,5l nebo na 1, 7l vody. Cenu tento rozdíl ve většině případů zásadně neovlivní, a tak záleží na nás. Kolik vody nejčastěji ohříváte? Asi se shodneme, že 1l pro většinu z nás bohatě stačí a tentokrát se nenecháme zlákat větším objemem za srovnatelnou cenu.


Nejen k bodu varu

Dnes již samozřejmostí u rychlovarné konvice je vyjímatelný filtr, zakrytá spirála, automatické vypínání, pojistka proti přehřátí a  nerezové dno. Další výhodou je zřetelný vodoznak, světelná signalizace provozu, středový kontakt, který umožňuje nasazení konvice v jakémkoliv směru. Některé značky (například Philips nebo Tefal) umožňují regulaci teploty v rozmezí 70 - 100°C.

Je známo, že některé nápoje, jako je třeba instantní káva, se mají správně zalévat vodou kolem 80 °C a nikoliv vroucí, jak je běžně zvykem. Jen málokdo z nás asi čeká několik minut po ohřátí vody, aby pak teprve mohl kávu zalít. U těchto konvic problém odpadá.


Praktičnost, která lahodí i oku

Roli při výběru hraje i tvar. U jednotlivých značek se standardní provedení v podstatě příliš neliší. V první řadě by konvice měla být pohodlná do ruky při manipulaci, a to i s maximálním množstvím vody. Problém je, že při nákupu to budeme moci jen těžko vyzkoušet a nezbude nám, než dát na naši intuici.

Pomůže nám i řešení držadla. Je nám pohodlné do ruky? Důležitý je především pocit jistoty. Kromě účelnosti je pro rychlovarnou konvici důležitý i design. Právě rychlovarná konvice patří mezi drobné kuchyňské spotřebiče, které nejčastěji necháváme stále stát na kuchyňské lince.

Stejně jako u ostatních spotřebičů, také u rychlovarných konvic v  designovém provedení vítězí nerez v kombinaci s černým plastem, který dobře ladí s ostatním vybavením kuchyně.


Co by konvice ještě měla mít...

Velmi užitečným doplňkem je jemné sítko v nalévacím otvoru konvice. Pokud se z konvice odloupne část usazeného vodního kamene, zabrání jeho vylití do nápoje. V každém případě je však výhodnější konvici pravidelně odvápňovat.

Pojistka víka je užitečná z hlediska bezpečnosti při manipulaci s konvicí. Zabrání tomu, aby se víko otevřelo tlakem vody při větším naklonění nebo při převrhnutí konvice. Tak nás může ochránit před opařením.

Pro rychlou kontrolu stavu konvice je výhodná kotrolka činnosti, která svítí, pokud topné těleso ohřívá. V praxi však jsou kontrolky zpravidla málo zřetelné, pokud konvice stojí na dobře osvětleném místě.

 

rk4066.png  img.jpg


Jak na ni?

Skoro každá konvice se chlubí snadnou a nenáročnou údržbou, ale jen málokterá ve svém návodu prozradí, jak ji máme čistit. Pokud je nutné vyčistit povrch varné konvice, otřeme ji vlhkou utěrkou s trochou prostředku na mytí nádobí. Nikdy nepoužívejte písky nebo jiné agresivní prostředky.

Varné konvice nelze umývat v myčkách na nádobí. Věnujte také zvýšenou pozornost návodu k vašemu konkrétnímu typu konvice - všeobecné tipy na údržbu raději zcela ignorujte, doporučuje-li výrobce úplně odlišný postup.


Jaká je životnost konvic?

Nejdůležitější pro zachování výkonu konvice, předcházení poruch a  dobrou kvalitu nápojů je její pravidelné odvápňování. Někteří výrobci doporučují odstraňovat vodní kámen octem nebo octovým roztokem, v  drogérii seženete také speciální prostředky na odstraňování vodního kamene z rychlovarných konvic.

Dalším problémem, který může zkrátit životnost konvice je používání konvice s menším nebo naopak větším objemem vody, než je doporučeno. Myslete na to při každém použití - jde jak o životnost spotřebiče, tak o  vaši bezpečnost.


Bezpečné vaření nápojů

Velkou předností konvice, kterou oceníme již po prvním použití, je protiskluzová povrchová úprava držadla. Musíme si uvědomit, že z  rychlovarné konvice naléváme vřelou vodu a nestabilní držení bude nejen nepříjemné, ale vystavujeme sebe i okolí riziku bolestivého úrazu.

Co tedy dělat pro maximální ochranu všech členů domácnosti? Nikdy konvici nepoužívejte na nerovném povrchu, kde se může lehce převrhnout. Nepokládejte ji do blízkosti jiných spotřebičů, obzvláště těch, ze kterých sálá teplo - poškodí-li se umělohmotné části konvice, také může dojít k nehodě.

Ale hlavně - šňůru nikdy nenechejte volně viset přes okraj kuchyňské linky. Nespoléhejte se na to, že vaše konvice patří mezi ty nejbezpečnější, které se údajně neotevřou ani při pádu. K takové situaci by optimálně nikdy nemělo dojít.


Nejdražší neznamená nejlepší

Na ceně rychlovarné konvice se podílí především design a značka, garantující spolehlivost a komfort. Roli hraje i rozsah funkcí. Základní požadavky nám dobře splní rychlovarné konvice s cenami zhruba od 580 Kč. Je zde velký výběr značek, tvarů, i provedení.

Cenový střed standardní rychlovarné konvice v plastovém provedení (u několika značek i v této kategorii najdeme nerezové provedení -  například Bosch, Sencor) s řadou funkcí se pohybuje zhruba v rozpětí 700 - 1 700 Kč.

Horní top kategorii představují designové značkové výrobky s řadou funkcí. Zaplatíme od 1 500 do 3 500 Kč, některé značky mohou nabízet i  dražší rychlovarné konvice.

 

rk3182.png