Co všechno umí žula

Žula je nejstarším přírodním kamenem světa. Její použití v interiérech i exteriérech se v průběhu desetiletí stalo čím dál rozmanitější.

TW-Granite-1-1060x450px.jpg

Žula se často používá v kuchyni jako pracovní deska – žádný div při jejím vzhledu.

Tvrdý jako žula: třpytivá hornina je vnímána jako obzvláště robustní a odolná. Tyto vlastnosti jí dávají materiály, ze kterých se skládá: živec, křemen a slída. Ty jí propůjčují nejen její odolnost, ale také široké barevné spektrum. 

Podle těžební oblasti a složení materiálů jsou pestré, zrnité částečky různě zabarvené. Paleta barev se rozkládá od ušlechtilé šedé přes zářivou žlutou až po idylickou modrou nebo svítivou červenou. Mezitím se proplétají blýskavé kousky krystalů, díky kterým se kámen obzvláště výrazně leskne.

Jak různorodé je barevné spektrum žuly, tak rozmanité jsou možnosti jejího použití.

Ve stavebnictví je žula velmi oblíbená především pro svou tvrdost, díky které je i odolná vůči vlivům počasí. Proto se používá hlavně při stavbách a úpravách domů, ulic nebo zahrad. Lze ji použít jako terasovou dlaždici, vnější obložení stěn nebo obrubník.

Protože je při svém použití nejen praktická, ale také její vzhled je velmi zajímavý a zároveň je nenáročná na údržbu, využívá se čím dál častěji také v interiérech: bez problémů odolá škrábancům, zářezům, ale také horku. Tento zrnitý kámen se uplatňuje v kuchyni jako pracovní deska, dřez nebo kuchyňské doplňky, ale také v koupelně ke ztvárnění povrchů nebo dokonce v celém domě jako dlaždice z přírodního kamene.

Díky svému zvláštnímu žilkování je také zdrojem inspirace pro módu: zde se její použití uplatňuje od polštářů s žulovým vzhledem až po šperky z pravé žuly.

Zdroj: logo.png